Badany gen MUTYH
Rodzaj badania Badanie molekularne
Rodzaj materiału biologicznego Krew obwodowa pobrana na strzykawkę z EDTA lub wymaz z policzka
Opis badania Badanie wykonane metodą sekwencjonowania, które polega na określeniu nosicielstwa 2 mutacji: Y165C i G382D genu MUTYH.
Opis kliniczny Mutacje w genie MUTYH występują w rodzinnej polipowatości jelita grubego (FAP). Zespół FAP (Familial Adenomatous Polyposis) charakteryzuje się występowaniem licznych polipów w jelicie grubym. Najczęściej występują dwie substytucje Y165C i G382D, obserwowane u 80 % chorych z mutacjami obu alleli genu. Pierwszymi objawami FAP są biegunka i krew w stolcu. Wraz z rozwojem choroby nowotworowej występuje utrata masy ciała i osłabienie. FAP występuje z częstością 1 na 10000 nowourodzonych. Czas wystąpienia polipów i ich liczba są w przypadku tej choroby zróżnicowane. Klasyczna forma FAP charakteryzuje się występowaniem więcej niż 100 polipów, które pojawiają się w drugiej dekadzie życia. Średni wiek występowania polipów to 15 lat. Rozwój nowotworu złośliwego może następować od późnego dzieciństwa do 70 roku życia. Występowanie pojedynczego przypadku choroby nie wyklucza wysokiej dziedzicznej predyspozycji, ponieważ chory może być pierwszym nosicielem mutacji.

  1. Andrzej Pławski, Marta Podralska, Piotr Krokowicz, Jacek Paszkowski, Jan Lubiński, Ryszard Słomski Rodzinna polipowatość gruczolakowata jelita grubego
Wskazania – osoby u których wystąpił polipowaty nowotwór jelita grubego
Czas realizacji badania 14 dni
Koszt badania

Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: +48 81 476 1845

Napisz: biuro@lbg.com.pl

Wyślij formularz kontaktowy